Haber

İstanbul Sosyal Medyada Kişisel Bilgi Satış Operasyonu

İSTANBUL’da sanal devriye ekipleri, kişilerin kişisel bilgilerini sosyal medyada belli bir ücret karşılığında satan 14 şüpheliyi tespit etti. İstanbul merkezli 8 ilde şüphelilere yönelik düzenlenen operasyonda 14 şüpheliden 11’i yakalandı. Şüphelilerden 6’sı tutuklandı.

İstanbul Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı sanal devriye ekipleri, Telegram uygulaması üzerinden bazı gruplarda kimlik, adres, bağlantı, sağlık, eğitim ve tapu gibi kişisel bilgilerin para karşılığında satıldığını belirledi. Grupları bir süre takip eden gruplar, tespit ettikleri 14 şüphelinin verilerine hukuka aykırı olarak el konulduğunu belirledi.

Sanal devriye ekipleri, çalışmalarını tamamladıktan sonra şüphelilerin kaldıkları belirlenen İstanbul’un yanı sıra Burdur, Bursa, Giresun, Malatya, Antalya, Sakarya ve Ankara’daki adreslerine eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 11 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerden 1’inin yurt dışında olduğu belirlenirken, firari 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar ise sürüyor.

6 KİŞİ TUTUKLANDI

Gözaltına alınan 11 şüpheliden 3’ü emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen 8 şüpheliden 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 6 kişi tutuklandı.

caldiranhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu