Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 91,99 dolara geriledi

Brent petrolün varili milletlerarası piyasalarda 91,99 dolardan süreç görüyor.

Dün 94,79 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 92,86 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.29 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,93 azalarak 91,99 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 84,55 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, piyasalarda jeopolitik risklerin ve hasebiyle arz tasalarının hafiflemesi ile talep daralması beklentileri tesirli oldu.

Rus petrol boru sınırı işletmecisi Transneft, Ukrayna üzerinden Macaristan’a giden Rus petrolü sevkiyatının tekrar başladığını bildirdi. Ukrayna üzerinden Macaristan yönünde petrol götüren Drujba hattındaki sevkiyatların yeniden başlaması arz endişelerini hafifleterek fiyatlardaki düşüşe etki etti.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki azalış talebin yüksek seyrettiği algısı yaratarak fiyatların aşağı istikametli hareketini kısıtladı. ABD Güç Enformasyon Yönetimi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 5 milyon 400 bin varil azalarak 435 milyon 400 bin varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 400 bin varil artacağı tarafındaydı.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise 4 milyon 100 bin varil azalışla 392 milyon 100 bin varil oldu. Kelam konusu devirde ABD’nin benzin stokları da 2 milyon 200 bin varil artışla 207 milyon 900 bin varile yükseldi.

Dünyanın en büyük petrol üretici ve tüketicisi ABD’nin ham petrol stoklarındaki düşüşe karşın akaryakıt stoklarındaki artış, talepte düşüş kaygılarına yol açarak fiyatları aşağı taraflı baskılıyor.

Çin’de giderek artan Kovid-19 hadise sayısının salgının en ağır hissedildiği günlerdeki düzeylerde seyretmesi de talebin düşeceği algısı yaratarak fiyatları baskılıyor. Ülke, Kovid-19 salgınına karşı olayları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uygulamayı sürdürüyor.

Brent petrolde teknik olarak 92,52 ile 93,03 dolar aralığının direnç, 91,70 ile 91,39 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu